Codzienne użytkowanie wind

Każdy z nas prawie codziennie korzysta z windy. Jest to tak popularne urządzenie, że przestajemy sobie zdawać sprawę z tego, ile wysiłku kosztuje jego zamontowanie i właściwe utrzymanie. Konserwacja windy to szalenie odpowiedzialne zajęcie, ponieważ od umiejętności i wiedzy osoby się tym zajmującej zależeć może bezpieczeństwo użytkowników urządzenia, których codziennie jest naprawdę wielu.

dzwig1Windy to urządzenia transportu bliskiego – nieco inne niż wózki widłowe czy żurawie samojezdne, ale mimo wszystko służące do przewożenia ładunków bądź osób. Istnieją różne rodzaje wind, w tym windy pasażerskie i windy przemysłowe, w których umieszcza się głównie towary, które w szybki sposób mają zostać przetransportowane między poziomami budynku, zwanymi piętrami.

Dźwigi używane są głównie na placach budowy. Cenione są przede wszystkim ze względu na spory wysięg i wysokość, co pozwala na manipulowanie wieloma obiektami na różnych wysokościach. Aby zostać operatorem dźwigu należy zrobić  odpowiednie uprawnienia.

Opiekę nad windami i dźwigami w Polsce sprawuje Urząd Dozoru Technicznego. Instytucja ta zajmuje się udzielaniem uprawnień na operatora różnych urządzeń transportu bliskiego. Wydaje je, gdy ma poświadczenie z określonej firmy szkoleniowej, że ktoś ukończył taki, a taki kurs, ewentualnie potrzebuje egzaminu UDT. Wtedy pracownicy Urzędu przyjeżdżają na taki egzamin i po jego zdaniu udzielają odpowiednich uprawnień i wystawiają odpowiednie dokumenty to potwierdzające.

Warto robić wszystko, aby poprawić swoją pozycję na rynku pracy i nie dać się panującemu w kraju bezrobociu. Nasze przekonanie jest takie, że jeśli ktoś chce, to może zdobyć nie tylko wartościowe uprawnienia, ale również możliwość zarabiania na stanowisku operatora.